
Beljakovine namreč uravnavajo celoten proces nosečnosti, poleg tega pa vplivajo na izid nosečnosti, novorojenčevo telesno težo, telesno sestavo ter otrokovo dolgoročno zdravje.
Koliko beljakovin naj bi dnevno zaužila nosečka?
Absolutne potrebe po beljakovinah med nosečnostjo se v povprečju gibljejo med 1,2 in 1,5 g na kg telesne teže na dan, če govorimo o povprečni nosečki, to pomeni, da ni pretirano fizično aktivna. V kolikor je govora o fizično aktivni nosečki, je potreba po beljakovinah višja, in sicer nekje med 1,6 in 2 grama/kg telesne teže na dan.
POZOR! Potrebe po beljakovinah za nosečke se stopnjujejo sočasno z rastjo zarodka - WHO (Svetovna zdravstvena organizacija) tako priporoča višanje dnevnega vnosa beljakovin po trimestrih nosečnosti: v 1. trimestru dodatnih 0,7 grama dnevno, v 2. trimestru dodatnih 9,6 gramov dnevno in v 3. trimestru nekje 31 gramov več beljakovin dnevno.
Kaj pa posledice v primeru pomanjkanja beljakovin med nosečnostjo?
Povezano je lahko z višjo stopnjo prezgodnjih porodov, prenizko telesno težo ob rojstvu otroka in z večjim tveganjem za razvoj presnovnih in srčno-žilnih zapletov kasneje v življenju. Malenkost več beljakovin lahko koristi.
Preveč beljakovin med nosečnostjo?
Razvoj zarodka je dokaj “presnovno naporen”, saj zasede večino presnovnih kapacitet. Presnova beljakovin je na ta račun “upočasnjena”, zato je pretiran vnos odsvetovan. V primeru pretiranega dnevnega vnosa beljakovin namreč lahko nosečko doletijo podobne posledice kot v primeru njihovega prenizkega dnevnega vnosa.
Torej zdrava mera in izbira kakovostnih beljakovin